Hipermobilność powodem niestabilności kręgosłupa?

Chciałabym zasięgnąć informacji z dziedziny rehabilitacji: mam wrodzoną hipermobilność i chciałabym wiedzieć czy to to samo co niestabilność? Słyszałam, że niestabilność to powód przewlekłych bólów kręgosłupa.

Hipermobilność powodem niestabilności kręgosłupa?

Stabilność to zdolność, dzięki której nasz organizm może kontrolować ruch w stawie w pełnym zakresie jego ruchu. Hipermobilność to nie to samo co niestabilność. W obu przypadkach występuje zwiększony zakres ruchomości stawów, większy niż ma to miejsce u osoby zdrowej.

Natomiast gdy nadmierny zakres ruchomości zaburza ruch w stawie, w wyniku braku ochronnej kontroli ze strony tkanki mięśniowej, wtedy mówimy o niestabilności. O niestabilności w hipermobilnych stawach mówimy dopiero wtedy, gdy ruch w stawie przestanie być kontrolowany przez mięśnie.

Niestabilność kręgosłupa może być powodem przewlekłych dolegliwości bólowych, ponieważ słabe mięśnie stabilizujące nie zapewniają odpowiedniej ochrony (zwartości kręgów) – przez co kręgi mają większe możliwości mobilne. Nieleczona stabilność może powodować uszkodzenia tkanki nerwowej oraz szereg objawów neurologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 

Reklama

Zapraszamy do współpracy z Portalem www.abcpracownika.pl, który propaguje zdrowy styl życia wśród osób aktywnych zawodowo. Intensywna praca, ciągły stres - powoduje, że wciąż szukają oni nowych sposobów na walkę ze skutkami stresu, poprawy stanu zdrowia oraz jakości codziennego życia.

Unikalny charakter portalu abcpracownika.pl oraz wysoka jakość merytoryczna umieszczonych informacji przyczyniają się do stałego wzrostu popularności serwisu. Zamieszczając reklamę w naszym serwisie uzyskują Państwo możliwość precyzyjnego dotarcia do dużej liczby użytkowników, jaką w przeważającej części stanowią pracownicy firm i korporacji.

Mają Państwo do wyboru różne formy reklamy internetowej, poczynając od standardowych form typu Banner, Billboard, tekst sponsorowany, a kończąc na zaawansowanych kreacjach layerowych.

Zapraszamy do współpracy! Prosimy o kontakt na: biuro@abcpracownika.pl.