admin

Rany i krwotoki – postępowanie

Rany i krwotoki – postępowanie
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę

Krwotoki i rany mogą być bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia rannego. Chociażby z tego powodu warto wiedzieć, w jaki sposób można krwawiącej osobie pomóc. Taka wiedza nie jest szczególnie skomplikowana, a może uratować zdrowie, a nawet życie ludzkie. Niezwykle groźne może być na przykład nieustępujące krwawienie z nosa. Tamowanie krwawienia i opatrywanie ran to niezbędne umiejętności zarówno w nagłych wypadkach, jak i na co dzień.

Rodzaje ran

Rany są rezultatem uszkodzenia tkanek organizmu, łącznie z przerwaniem ciągłości skóry, bólem i krwawieniem. Można je podzielić na:

  • rany miażdżone – powstałe po uderzeniu lub upadku, mało krwawiące, ale bolesne, brzegi rany nieregularne, postrzępione i zasinione, tkanki w okolicy rany zmiażdżone i stłuczone,
  • rany kłute – zadane ostrym narzędziem, głębokie, o małej średnicy, równych brzegach, raczej niewiele krwawiące, mogące jednak uszkodzić wewnętrzne narządy,
  • rany cięte – również zadane ostrym narzędziem, jednak krwawiące bardziej obficie,
  • rany szarpane – obficie krwawiące, wywołane przez napięcie i rozciągnięcie tkanek ponad ich wytrzymałość, o poszarpanych brzegach.

Pierwsza pomoc przy krwawieniach i krwotokach

Krwawienie może być spowodowane przez wiele czynników. Najczęściej się spotyka z uszkodzeniem żyły, tętnicy lub obu wymienionych. Można z łatwością odróżnić krew żylną od tętniczej. Ta pierwsza jest ciemnoczerwona i płynie jednostajnym strumieniem. Natomiast krew tętnicza ma barwę jasnoczerwoną i przeważnie tryska z rany z częstotliwością tętna. Wydobywanie się krwi tętniczej jest groźniejsze, ponieważ jest ona pod ciśnieniem.

Jeżeli straci się dużo krwi, to krwotok może doprowadzić nawet do wstrząsu. Bez względu jednak na to, czy krwotok jest żylny czy tętniczy, w ramach pierwszej pomocy trzeba założyć opatrunek uciskowy. Należy przykryć ranę kilkoma warstwami sterylnej gazy i przymocować całość bandażem uciskając dość silnie. Jeżeli opatrunek tego rodzaju nie wystarczy, to należy założyć kolejną warstwę gazy i ponownie zabandażować. Taki opatrunek powinien już zatrzymać krwotok. Następnym krokiem jest wizyta u lekarza, który oceni ranę i stwierdzi, czy konieczne jest jej oczyszczenie i zszycie.

Tamowanie krwotoków

Pierwsza pomoc w przypadku rany ma na celu zatamowanie krwawienia. Pierwszym krokiem jest dezynfekcja rany – przemycie jej utlenioną wodą i założenie opatrunku z bandażu lub jałowej gazy. Nie można do rany przykładać środków takich jak lignina czy wata, ponieważ mogą się one przyklejać i w rezultacie utrudniać gojenie. Zranioną osobę należy zawieźć do lekarza, by rana mogła zostać w razie potrzeby zszyta.

Należy pamiętać, że koniecznością jest dezynfekowanie i opatrywanie nawet drobnych skaleczeń, które często się lekceważy. Jeżeli podczas gojenia się rany zacznie ona ropieć, można stosować maść i ją przemywać. Opatrywanie ran dla jej bezpieczeństwa powinno się bez względu na okoliczności wykonywać w rękawiczkach.

W ranie może znaleźć się ciało obce, np. kamyki, drzazga czy pręt. W takim przypadku trzeba zatamować krwawienie wokół rany i unieruchomić obcy obiekt. Nie wolno wyjmować go z rany samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większego krwotoku lub możemy nie wyjąć go całego – jest to zadanie tylko dla lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>