Kolano skoczka

Entezopatia kolana, znana również jako kolano skoczka, jest wywołanym silnym przeciążeniem zwyrodnieniem więzadła rzepki. Najczęściej jego bezpośrednią przyczyną są częste skręty lub podskoki, a więc na ten rodzaj bólu z reguły narzekają sportowcy.

Kolano skoczka

Przeciążenia kolana można oczywiście uniknąć, ale trzeba się za każdym razem do treningów odpowiednio przygotowywać.

Objawy

Kolano skoczka charakteryzuje się silnym bólem, obrzękiem i poczuciem sztywności. Na początku ból odczuwalny jest po wysiłku, później zaczyna się przy rozgrzewce, po czym przechodzi, by znowu powrócić już po aktywności.

W dalszych fazach tego schorzenia każda aktywność fizyczna wywołuje ból. W najgorszym przypadku entezopatia może poskutkować naderwaniem lub zerwaniem więzadła. Im dłużej kolano skoczka trwa, tym bardziej u pacjenta obserwuje się postępujący zanik mięśnia czworogłowego uda.

Przyczyny

Wśród głównych przyczyn entezopatii wymienić należy silne obciążenie kolana, złe przygotowanie kondycyjne i niewystarczająca rozgrzewka nóg. Najczęściej na tę dolegliwość skarżą się piłkarze, koszykarze, siatkarze, biegacze, łyżwiarze figurowi czy skoczkowie narciarscy. Te dziedziny sportowe charakteryzują się tym, że zawodnicy muszą podczas treningów dużo podskakiwać, a to właśnie tego rodzaju podskoki najbardziej zagrażają ich kolanom.


Zapobieganie

Jeżeli chcemy zapobiec entezopatii, to musimy zadbać o dobrą rozgrzewkę, która obejmie przede wszystkim prawidłowe rozgrzanie mięśnia czworogłowego uda. Ważne jest również odpowiednie obuwie, a także typ podłoża na którym się uprawia się dany sport (jednym z najgorszych jest asfalt).

Warto również nosić ochraniacze na kolana i planować sobie czas na odpoczynek po treningu. Jeżeli zaczynamy odczuwać pierwsze objawy entezopatii, można po ćwiczeniach rozmasowywać sobie kolano lub kłaść na nie zimne okłady.

Leczenie

Leczenie entezopatii polega w głównej mierze na tym, by kolana nie obciążać. Przy bólu, który jest jeszcze stosunkowo znośny można unosić całą kończynę dolną, powyżej poziomu bioder. Ponadto używać zimnych okładów lub stosować przeciwbólowe leki przeciwzapalne.

W zaawansowanych przypadkach konieczna może się okazać operacja, dlatego w przypadku silniejszego bólu zaleca się wizytę u lekarza, który zleci przeprowadzenie USG. Kiedy już wyleczymy się z kolana skoczka można zacząć z powrotem ćwiczyć, mając jednak na uwadze rehabilitacyjny charakter treningu, którego celem jest wzmocnienie aparatu wyprostnego kolana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 

Reklama

Zapraszamy do współpracy z Portalem www.abcpracownika.pl, który propaguje zdrowy styl życia wśród osób aktywnych zawodowo. Intensywna praca, ciągły stres - powoduje, że wciąż szukają oni nowych sposobów na walkę ze skutkami stresu, poprawy stanu zdrowia oraz jakości codziennego życia.

Unikalny charakter portalu abcpracownika.pl oraz wysoka jakość merytoryczna umieszczonych informacji przyczyniają się do stałego wzrostu popularności serwisu. Zamieszczając reklamę w naszym serwisie uzyskują Państwo możliwość precyzyjnego dotarcia do dużej liczby użytkowników, jaką w przeważającej części stanowią pracownicy firm i korporacji.

Mają Państwo do wyboru różne formy reklamy internetowej, poczynając od standardowych form typu Banner, Billboard, tekst sponsorowany, a kończąc na zaawansowanych kreacjach layerowych.

Zapraszamy do współpracy! Prosimy o kontakt na: biuro@abcpracownika.pl.